strona główna DĘBKI.ELO.PL               

<< strona główna


Sprawdzone trasy rowerowe – Dębki.

Trasa Dębki – Białogóra - Dębki

Długość wersji podstawowej: 20 km (Dębki – Białogóra – Dębki) Długość wersji rozbudowanej: 30 km (Dębki – Białogóra – Wierzchucino – Żarnowiec – Odargowo – Dębki)

Wyjeżdżając z Dębek musimy kierować się na ujście rzeki Piaśnicy. Przejeżdżając przez mostek droga aż do samej Białogóry będzie nas prowadzić lasem poprzez rezerwat. Trasa jest spokojna, bez wzniesień. Około 1 km przed Białogórą możemy zatrzymać się w stadninie koni, gdzie naszym oczom ukarzą się nie tylko piękne rumaki, ale i inne zwierzęta jak np. strusie, lamy oraz inne nietypowe dla naszego klimatu. Na terenie stadniny znajduje się także karczma, gdzie można przysiąść by napić się ciepłej herbaty lub zimnego napoju, w zależności od potrzeb. Po wjechaniu do Białogóry należy podjąć decyzję, co do wyboru trasy.

Wersja podstawowa: wjeżdżając do Białogóry należy skręcić następnie w pierwszą ulicę w prawo (droga nie utwardzana, na rogu znajduje się dom). Jest to ścieżka prowadząca nad morze, jak również część naszej drogi powrotnej. Następnie wjeżdżamy na tzw. ścieżkę dydaktyczną, ponieważ wiedzie ona przez rezerwat, gdzie możemy podziwiać unikatową florę. Trasa jest oznakowana jako szlak, znaki umieszczone są na drzewach. Na wysokości 5 km od Dębek trasa łączy się z naszą drogą, którą jechaliśmy w kierunku Dębek.

Wersja rozbudowana: Po wjechaniu do Białogóry musimy trzymać się drogi asfaltowej i na głównym skrzyżowaniu ze znakiem „ustąp pierwszeństwa” skręcić w lewo. Droga powrotna wiedzie drogą asfaltową. Z pewnością nie jest tak spokojna i malownicza, jak wersja podstawowa, ale dla osób które pragną większej ilości przejechanych kilometrów – nadaje się idealnie. I w tym przypadku oznakowanie dróg doskonale pomaga nam przemieszczać się zgodnie z planem wycieczki. Z Białogóry kierujemy się na drogę 213. Po drodze mijamy m.in. Wierzchucino, gdzie na końcu miejscowości po prawej stronie znajduję się budynek byłej straży granicznej, wyznaczający granicę polsko-niemiecką po I wojnie światowej (charakterystyczny na wzniesieniu, obłożony drewnem). Kierując się dalej w kierunku Dębek mamy możliwość podziwiania wspomnianego już Jeziora Żarnowieckiego. Kolejnym etapem naszej podroży jest wieś Żarnowiec. Tutaj warto zatrzymać się, by nie tylko wziąć głębokich oddech, ale również zwiedzić kościół (opis poniżej). To jest nasz ostatni etap podróży, następny postój już w Dębkach.


Trasa Dębki – Krokowa – Dębki

Długość wersji podstawowej: 16 km (Dębki – Krokowa – Dębki)
Długość wersji rozbudowanej: 23 km (Dębki – Krokowa – Goszczyno – Odargowo – Dębki)

Trasę tę można przebyć na wiele sposobów. Zarówno wyłącznie drogą asfaltową lub wyłącznie lasem. Wszystko zależy od indywidualnych pomysłów. Trasa proponowana przez nas jest mieszana.

Pierwsza część podróży przebiega drogą w kierunku Odargowa, a następnie drogą 213 w kierunku Krokowej. Już w samym Odargowie czeka nas długi podjazd pod spore wzniesienie i ledwo zdążymy wziąć głęboki oddech pojawia się przed nami następne krótkie, ale za to ostre. By zbytnio nie szarżować organizmu, szczególnie ze względu na początek wycieczki, możemy zejść z roweru i przebyć ten kawałek pieszo. Po dotarciu do Krokowej kierujemy się na Puck/Wejherowo. Przy rozwidleniu tych dróg znajdują punkty warte zwiedzenia – kościół, zamek oraz muzeum (opis poniżej). Podobnie jak w przypadku pierwszej trasy mamy możliwość różnych dróg powrotnych. Przy wersji podstawowej trasa powrotna jest identyczna jak droga dojazdowa. W wersji rozbudowanej wiedzie ona częściowo drogą asfaltową, a następnie przechodzi w szlak leśny.

Wersja rozbudowana: Wyjeżdżając z Krokowej kierujemy się na Dębki. Tuż za miejscowością na wzniesieniu, które właśnie zdobywamy dzielnie pedałując, należy skręcić w prawo i tym samym znajdujemy się we wsi Goszczyno. Trzymając się drogi mijamy zabudowania, pola a wraz z rozpoczęciem się linii lasu należy skręcić w lewo, by znaleźć się na ścieżce leśnej, która jest oznakowana jako szlak. Trasa ta jest wspaniała, teren zaś przypomina obszary wokół Kazimierza nad Wisłą – wąwozy, duża ilość korzeni. Droga ta prowadzi nas w kierunku Kamienia Diabelskiego, kolejnego istotnego punktu na liście rzeczy wartych zobaczenia (opis poniżej). Kiedy już zapoznamy się z głazem podążamy dalej szlakiem, który zaprowadzi nas do wsi Odargowo. Stamtąd odcinek 3 km do Dębek przebywamy drogą asfaltową.


Trasa Dębki – Odargowo – Krokowa – Jeldzino – Kartoszyno – Czymanowo – Nadole – Brzyno – Wierzchucino – Żarnowiec – Dębki

Ta trasa to około 45 km do przejechania. Mimo swej długości, co dla niektórych może stanowić element odstraszający, jest jak najbardziej warta uwagi. Z pewnością będzie stanowić jedno z ciekawszych wspomnień z pobytu w Dębkach.

Wyruszamy z Dębek trasą nam już dobrze znaną w kierunku Krokowej, a następnie Wejherowa. Na końcu Krokowej znajduję się rozwidlenie dróg, mu skręcamy w prawo kierując się na Jeldzino. Ten odcinek charakteryzuje się dwoma podejściami pod nieznaczne wzniesienia, ogólnie pedałowanie upływa nam pośród pól i częściowo zalesionych terenów. Największa jednak atrakcja czeka nas na samym końcu odcinka tuż przed Kartoszynem. Jeśli poczuliśmy zmęczenie w nogach to możemy dać im odpocząć, ponieważ czeka nas kilku minutowy zjazd ze sporej góry. Ale uwaga na końcu zjazdu znajduje się znak „ustąp pierwszeństwa”. Włączamy się bowiem do drogi, która biegnie wokół Jeziora Żarnowieckiego. Gdy się już na niej znajdziemy należy skręcić w lewo, przejechać przez most i rozpocząć wycieczkę wokół wspaniałego jeziora. Naszym oczom ukarze się również słynna elektrownia (opis poniżej). Nawet jeśli nie są Państwo fanami tego typu budowli, z pewnością zrobi wrażenie. Kolejną wsią na naszej trasie jest Nadole (opis poniżej). Tutaj możemy zrobić dłuższy postój, by zregenerować siły. Czas wspaniale upłynie nam molo, które z pewnością odsłoni kolejne uroki Jeziora Żarnowieckiego. W Nadolu znajduje się także skansen (opis poniżej). Dalsza droga wiedzie wzdłuż linii jeziora i dopiero na wysokości wsi Brzyno żegnamy się z tym prześlicznym akwenem. Pozostałe punkty trasy są już nam znane, ponieważ przemierzyliśmy je podczas trasy Dębki-Białogóra-Dębki. Kierujemy się więc na Wierzchucino – Żarnowiec.

Proponowanych tras rowerowych w okolicy Dębek można byłoby mnożyć w nieskończoność. Wszystko zależy od naszych możliwości, aury oraz pomysłowości w interpretowaniu map. Jedno jest pewne Dębki mają w okolicy niesamowitą przyrodę. Do szczęścia brakuje tylko gór. Bo i morze ze wspaniałą plażą, rzeka, jezioro, lasy... Idealne miejsce na spokojny i zdrowy wypoczynek. No i nie można również zapomnieć o bliskości Trójmiasta oraz Helu, które stanowią kolejną atrakcję turystyczną.
Opisy miejscowości pochodzą z przewodnika turystycznego "Pomorze część wschodnia na weekend" wydanego przez Wydawnictwo Pascal.

Krokowa – w otoczeniu lasów i pofałdowanych pól leży duża stara wioska o rozproszonej zabudowie, przecięta trasą Wejherowo-Żarnowiec. Krokowa od XIII w. należała do rodu nadreńskich rycerzy Wickerode, który przybrawszy miano – von Krockow bądź Krokowski – od nazwy wioski, wyrósł na najpotężniejszego w regionie.

Kościół Św. Katarzyny (czas zwiedzania: 15 minut). Front szerokiej nawy osłaniają bliźniacze wieże, czworoboczne, w ostatniej kondygnacji oktagonalne, ukoronowane osobnymi balustradami. Do kościoła przylega wysoka kaplica o zgrabnym szczycie, a prostokątne prezbiterium zdobi finezyjny fryz. W świątynie można zobaczyć neogotyckie wyposażenie, a w kaplicy Krakowów starą płytę nagrobną z XVII w.

Muzeum Ziemi Krokowskiej (czas zwiedzania: 10 minut, czynne godz.10-15). W niewielkim pawilonie wzniesionym na tyłach kościoła prezentowana jest wystawa zdjęć i eksponatów dokumentujących kulturę ludową okolic.

Pałac Krokowskich (czas zwiedzania: 25 minut). Przy kościele znajduje się elegnacki pałac o ciepłej, żółtej elewacji z delikatnymi barokowymi ornamentami. Nad wejściem widać herb rodu Krockow. Trzy nierównej wielkości skrzydła pałacu stykają się narożami, przy złączeniu północnego i zachodniego tkwi mała wieża, nakryta zgrabnym hełmem ostrosłupowym. Budowla w XIV wieku była obronnym zamkiem, który w kolejnych wiekach rozbudowywano. Obecnie, należący do fundacji pałac mieści luksusowy hotel oraz Kaszubskie Centrum Kultury, organizujące kameralne koncerty. We wnętrzach pałacu zachowały się barokowe schody oraz ładny strop głównego holu. Jest też izba pamięci, a w niej meble i bibeloty z XIX wieku, portrety właścicieli i obrazy historyczne.

Park (czas zwiedzania: 15 minut). Pałac otacza średniowieczna, wypełniona wodą fosa, tak że na jego dziedziniec można dostać się wyłącznie jednym z dwu mostów. W północnym zakolu fosy utworzono przed wiekiem romantyczny zakątek ozdobiony maleńką neogotycką wieżyczką i sztucznymi ruinami. Za rowem ciągnie się niewielki, ładnie utrzymany park składający się z części francuskiej i angielskiej, z zaciszną aleja kasztanowców.

Warto również rzucić okiem na spichlerz z 1835 roku.Kamień diableski w Odargowie - głaz narzutowy, największy na Kaszubach, o obwodzie 20 m i wysokości 3,5m leży w lesie, kilometr na wschód od Odargowa. Najprostsza droga prowadzi skrajem lasu. Potężny głaz pokryty jst mchem i porostami, w jego boku można dostrzec 5 wgłebień. Miejscowi twierdzą, że pozostawiły je diabelskie szpony, tymczasem to ślady po wierceniach wykonanych przy nieudanej próbie rozpłatania głazu. Według typowego podania, diabeł chciał zniszczyć kościół, w tym przypadku żarnowiecki, ale zaskoczony pianiem koguta upuścił kamień.

Żarnowiec – wieś rozłożyła się na północno-wschodnim krańcu Wysoczyzny Zarnowieckiej, ok. 5 km od Bałtyku i na 2 km od Jeziora Żarnowieckiego. Przed wzrokiem podróżnych wioskę osłania wysokie pasmo drzew, ponad które wystaje jedynie strzelista bryła gotyckiego kościoła.

Kościół Zwiastowania (czas zwiedzania: 20 minut). Wąska i smukła świątynie z Xiv wieku odznacza się surowym pięknem. Wnętrze jest dosyć jasne, a uwagę przyciągają m.in. imponujące barokowe ołtarze oraz ambona.

Klasztor (czas zwiedzania: 30 minut). Od północu kościoła przylega surowy klasztor zamieszkały wpierw przez zakonnice zakonu cysterskiego, a od 1589 roku przez benedyktynki. Wearto odiwedzic klasztorny skarbiec,w którym zachowała się wspaniała kolekcja sprzętów, szat liturgicznych i rzeźb sakralnych. Godne uwagi są pastorały, bogato zdobiony graduał (ręcznie spisana księga z nutami i tekstami modlitw). Zachwyt budzi taklże zbiór starych ornatów i kap haftowanych przez zakonnice.

Jezioro Żarnowieckie – wielki akwen o powierzchni 1470 ha, długości 7,5 km i średniej głębokości 8,4m. Położone jest w odległości 4 km od Bałtyku, ma bardzo czytelny, prosty zarys linii brzegowej, stanowi więc idealne miejsce do uprawiania sportów motorowodnych. W Nadolu można wypożyczyć motorówki, kajaki i łodzie. Jezioro otaczają wysokie niemal na 100m wały morenowe, od zachodu zalesione, bardziej na południe pokryte kobiercami wrzośców. Dodatkową zaletą jeziora jest jego temperatura wody, wyższa od temperatur pobliskich zbiorników o 3-6 stopni Celsjusza, co umożliwia kąpiele na długo przed nadejściem wakacyjnych upałów. Wzrost temperatury powoduje elektrownia szczytowo-pompowa zbudowana przy południowym skraju jeziora. Nocą przepompowuje wodę do sztucznego zbiornika, którego poziom znajduję się 30 m powyżej jeziora, a następnie ją oddaje, wytwarzając prąd, a przy okazji podgrzewając wodę. Jezioro Żarnowieckie stanowi również atrakcję dla wędkarzy, gdyż wody jego roją się od ryb.

Nadole skansen – w okresie wojennym była to jedyna wioska na zachód od Jeziora Żarnowieckiego leżąca w granicach Polski. Obecnie turystów przyciąga sporych rozmiarów Jezioro Żarnowieckie i leżąca na jego brzegu baza sportów motorowodnych. Skansen w Nadolu – czas zwiedzania około 15 minut, przy szosie, czynne wt-pt godz 9-15, Sb i ndz do 13, klucz można dostać w domu nr 41, tel 6767644. Najstarsze z gospodarstw Nadola, ponad stuletnie, zamieniono w niewielki skansen. Składa się on z domu, obory, wozowni i stodoły, w których zgromadzono dawne sprzęty użytkowe i meble kaszubskie. W obejściu można zobaczyć także chłopskie wozy, ozdobnik gołębnik, piec chlebowy i piwnicę na płody rolne. Jest to bogata zagroda kaszubskiego gbura, czyli gospodarza.

Jastrzębia góra – najdalej wysunięty punkt Polski (wyznacza go kamień Gwiazda Północy) Podążając plaża dociera się do Lisiego Jaru. Malowniczy wąwóz ciągnął się na przestrzeni kilku kilometrów, obecnie zajmuje jedynie 300 m – resztę pochłonęło morze.

Przylądek Rozewie – urwisty klif tworzący przylądek Rozewie uważano do niedawna za najdalej na północ wysunięty skrawek Polski. Na szczycie klifu sterczy latarnia (czas zwiedzania: 20 minut). Mieści Muzeum Latarnictwa z modelami polskich latarni, które można oglądać w godz. 9-19, a po sezonie do 16:30. Najstarszym dokumentem informującym o funkcjonowaniu latarni jest mapa, opracowana przez szwedzkich kartografów w 1696 roku.

Władysławowo – duża miejscowość letniskowa o rozproszonej zabudowie, ulokowana u nasady Półwyspu Helskiego, na szczycie Kępy Swarzewskiej.

Dom Rybaka (czas zwiedzania: 30 minut, ul. Hallera 19). Zabudowę Władysławowa tworzą niewielkie domki, wille i pensjonaty, jedynie nad centrum góruje ponura bryła ratusza, dawniejszego Domu Rybaka. Wzniesiony w latach 50. obiekt składa się z masywnej ośmiopiętrowej wieży nakrytej hełmem ostrosłupowym, przejścia bramnego z galerią i zwalistego gmachu.najwyższe piętro wieży zajmuje taras widokowy,z którego widać Hel, Rozewie i Puck. Taras otwarty jest w sezonie w godzinach 9-20, na górę można wygodnie wjechać windą. W galerii mieści się restauracja z ładnym widokiem na port.

"Hallerówka" (czas zwiedzania: 10 minut, ul. Morska, godz.9-15, w soboty do 12 ). W skromnej piętrowej wilii, należącej ongiś do generała Józefa Hallera, można obejrzeć wystawę fotografii dokumentujących historię Pomorza i Władysławowa, moment zaślubin Polski z morzem oraz kilka pamiątek po generale.

Półwysep Helski – oddziela zatokę Pucką i Gdańską od pełnego morza. Krowi Ogon, jak zwą półwysep rybacy, ciągnie się przez 34 km piaszczystym pasem, szerokim od 250m do 3 km. Brzegiem porośniętej szuwarami zatoki biegnie szosa, osłonięta od północy lasem sosnowym i wałem wydmowym. Za wydmami ciągnie się szeroka plaża.

    Jastarnia – leży w połowie mierzei. Oto najciekawsze miejsca do zobaczenia:
  • Kościół Rybacki pod wezwaniem NMP (czas zwiedzania: 15 minut)
  • Chata Rybacka (czas zwiedzania: 10 minut, ul. Rynkowa10, godziny otwarcia 13-18, po sezonie zwiedzanie należy uzgodnić te. 6752304)
  • Muzeum Rybackie (czas zwiedzania: 10 minut, ul. Mickiewicza 115, godz. 10-18)

Hel – urokliwe miasteczko na końcu mierzei, otoczone sosnowym borem. Główną arterię spacerową stanowi ul. Wiejska (czas zwiedzania: 20 minut). Zachowało się przy niej kilkanaście chat z połowy XIX wieku ustawionych szczytami do ulicy. Zabudowę miasta uzupełniają niewielkie niskie domki, w których działają przeróżne kafejki i bary.

Muzeum Rybołówstwa (czas zwiedzania: 30 minut, Bulwar Nadmorski2, czynne 8:30-18, poza sezonem do godz.16). przy ulicy wiejskiej zwraca uwagę ceglana bryła XVII-wiecznego kościoła ze zwalistym transeptem. Ładnie sklepione prezbiterium jest o 300 lat starsze. W zaadaptowanej na muzeum starej świątyni można obejrzeć stare łodzie z rozpiętymi żaglami, przyrządy nawigacyjne, zbiór drewnianych pływaków z wyciętymi znakami, którymi rybacy oznaczali swoje łodzie i sieci. Uwagę zwracają wypchane foki i szkielet morświna. W muzeum można również podziwiać obrazy marynistyczne, modele polskich statków rybackich i przetwórni.

Bulwar Nadmorski (czas zwiedzania: 15 minut). Przy muzeum leży port jachtowo-rybacki, a brzegiem morza ciągnie się promenada spacerowa, z której otwiera się ładny widok na Zatokę Gdańską. Bulwar wiedzie do fokarium i małej plaży, za którą widać drugi port – wojenny.

Fokarium (czas zwiedzania: 20 minut). W fokarium należącym do stacji Uniwersytetu Gdańskiego, przytułek znalazły foki, które zaplątały się w sieci rybackie. Ciekawie urządzone z wieloma atrakcyjnymi punktami dla zwiedzających, stanowi sporą atrakcję szczególnie dla rodzin z dziećmi. Ciekawy i z pewnością zabawny widok czeka nas w porze karmienia fok, które odbywa się dwa razy dziennie o godz. 11 i 15.

Skansen broni morskiej (czas zwiedzania: 15 minut, ul. Przybyszewskiego 1, czynny 9-16). Przy klubie garnizonowym zgromadzono wycofany z użycia oręż polskiej Marynarki Wojennej – działa okrętowe, wieżyczki strzelnicze, torpedy i ich wyrzutnie.

Szereg pozostałości po umocnieniach wojskowych można zwiedzać wokół samego miasta. Najczęściej umiejscowione są one w okolicznych lasach oraz przy plaży. Bez problemu jednak odnajdziemy je – nowo zainstalowane tablice informacyjne z pewnością doprowadzą nas do celu.

2001 - 2008 Copyright by IP:tourism

IP:tourism - największa w Polsce sieć turystycznych stron WWW